مقالات سمعک

روش های نگهداری و مراقبت از سمعک

دپارتمان شنوایی و سمعک جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دپارتمان شنوایی و سمعک جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

تعمیرات سمعک

عادت کردن به استفاده از سمعک می تواند یک روند نسبتاً پیچیده و نیازمند صرف زمان باشد. اکثر افرادی که از این وسیله کمک شنوایی استفاده می کنند سن زیادی دارند. خوشبختانه استفاده از سمعک به سرعت به یک عادت تبدیل می شود و احساس طبیعی تری برای فرد ایجاد می کند. پس باید به طور دقیق دستورالعمل های مناسب برای مراقبت از سمعک خود را اجرا کنید.

همانطور که همه ما می دانیم استفاده از این وسیله گام مهمی در حفظ سلامت شنوایی و بدن است و شما باید از یک برنامه منظم پیروی کنید تا از ماندگاری آن (گم نشدن و عملکرد صحیح) تا حد امکان اطمینان حاصل شده و نیاز به تعمیرات سمعک کاهش یابد. این اقدام نه تنها به خاطر هزینه صرف شده، بلکه به خاطر سلامت شنوایی ضروری است. در ادامه به بررسی اقدامات لازم جهت مراقبت از سمعک می پردازیم.

نگهداری از سمعک

از قرار دادن سمعک در معرض رطوبت و آب خودداری کنید

سمعک باید همیشه خشک باشد. البته همه کاربران آموزش دیده اند که قبل از استحمام و شنا کردن باید دستگاه را از گوش خود بردارند و این نکته همیشه توسط شنوایی شناس (ادیولوژیست) یادآوری می شود. همچنین هنگام بارش باران باید احتیاط کرده و اطمینان حاصل شود که دستگاه کمک شنوایی شما خیس نشده باشد. امروزه کمپانی های مختلف سمعک های ضدآب خود را به بازار عرضه می کنند.

هنگام عدم استفاده از سمعک آن را در جایی خشک نگه دارید

نگهداری و مراقبت از سمعک در زمان هایی که از آن استفاده نمی شود (مانند زمان خواب) بسیار مهم است. اگر آن را از گوش خود برمی دارید باید مطمئن شوید که در جای خشک و تمیز قرار داده اید. برخی از نقاط خانه ممکن است رطوبت داشته باشد. به طور کلی بهتر است از گذاشتن سمعک در حمام یا آشپزخانه ای که بخار آب در آن ایجاد می شود و یا خطر پاشیدن آب وجود دارد، خودداری کنید.

مشاوره و استعلام قیمت سمعک

09120245946

09129358402

مشاوره در واتساپ      اینستاگرام سمعک جراحان

نظر یا سوال داری؟ اینجا کلیک کن و برو پایین همین صفحه سوالتو بپرس

باتری سمعک را به موقع تعویض کنید

باتری سمعک باید به محض اینکه عملکرد آن کاهش می یابد تعویض شود.

برخی از مدل ها در هنگام تمام شدن باتری به طور خودکار صدای بوق مخصوصی را پخش می کنند تا به شما هشدار دهند که باید آن را تعویض کنید. با این حال در برخی از دستگاه ها باید از ابتکار عمل خود استفاده کنید.

اگر متوجه شدید که صدا کم یا کاملاً قطع شده است و یا کیفیت صدا تغییر کرده است، زمان آن رسیده که باتری های خود را تعویض کنید. سعی کنید تعدادی باتری یدکی داشته باشید تا هنگام تمام شدن آن مجبور نشوید به مراکز شنوایی شناسی مراجعه کنید. امروزه بسیاری از کمپانی های تولید کننده محصولات کمک شنوایی، سمعک های شارژی متنوعی را به بازار عرضه می کنند.

تعویض باتری سمعک

سمعک را به دور از جرم گوش نگه دارید

بدن ما به طور طبیعی موم گوش را تولید می کند. بنابراین طبیعی است که گاهی اوقات جرم گوش روی سمعک وجود داشته باشد. اما به طور کلی بهتر است سعی کنید از این امر جلوگیری کنید. قبل از قرار دادن دستگاه خود روی گوش اطمینان حاصل کنید که مجرای گوش شما عاری از سرومن است. اگر احساس می کنید گوش شما بیش از حد موم تولید می کند، می توانید با متخصص سمعک خود تماس بگیرید. پزشک ها می توانند گوش های شما را به صورت حرفه ای تمیز کرده و در حفظ سلامت شنوایی به شما کمک کنند.

اگر متوجه شدید که لایه ای از جرم روی بدنه سمعک یا قالب آن وجود دارد، حتماً آن را کاملا پاک کنید. متخصص شنوایی شناسی نحوه انجام صحیح نظافت را به شما آموزش می دهد.

برای نظافت سمعک برنامه منظم داشته باشید

شما باید به طور مرتب دستگاه خود سریعاً تمیز کنید. همچنین بهتر است زمانی را نیز برای تمیز کردن حرفه ای آنها در نظر بگیرید. این کار به شما اطمینان می دهد که دستگاه های کمک شنوایی و قالب سمعک شما فاقد گرد و خاک خاک و جرم گوش است.

تعمیرات سمعک

در صورت نیاز برای انجام تعمیرات اقدام کنید

اگر متوجه شدید که عملکرد دستگاه دچار نقص شده است و یا دچار آسیب (مانند شکستگی) شده است، مراجعه برای تعمیر سمعک کاملاً ضروری است.

ادیولوژیست می تواند نقص های عملکردی دستگاه شما را تشخیص دهد. هنگامی که عملکرد تقویتی و پردازشی به حالت اول برگردد، تفاوت را متوجه خواهید شد. وقتی اختلال یا نقصی در عملکرد یا ظاهر دستگاه مشاهده کردید، سریعا برای تعمیر آن به شنوایی شناس مراجعه کنید. هیچ لزومی برای استفاده از سمعک خراب و آسیب دیده وجود ندارد.

مراقبت از سمعک شما نیازمند صرف زمان و کمی تلاش است. اما افزایش طول عمر سمعک شما و حفظ کیفیت آن ارزش این کارها را دارد.


به این محتوا رای دهید..

۳
۰
( امتیاز : ۱۰۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
دپارتمان شنوایی و سمعک جراحان
بستندپارتمان شنوایی و سمعک جراحاندپارتمان شنوایی و سمعک جراحان

سوالات خود را از دپارتمان شنوایی و سمعک جراحان بپرسید

09120245946